pym4ss
Moderator
Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 118
Przeczytał: 0 tematów
Płeć:
|
|
Wysłany: Nie 2:19, 22 Sty 2006 Temat postu: Anaboliczny brzeg |
|
|
Anaboliczny brzeg
"Naucz się w pełni kontrolować równowagę między wzrostem, a załamaniem się wzrostu mięśni..."
-Naucz się w pełni kontrolować równowagę między wzrostem, a załamaniem się wzrostu mięśni.
-Anabolizm nawiązuje do tej strony metabolizmu (przemiany), której konstruktywne procesy i syneteza-szczególnie proteiny-są dominujące dla wzrostu mięśni.
-Katabolizm nawiązuje do drugiej strony tego "medalu"- tej fazy metabolicznej, w której przeważa załamanie się wpływów materiałów budujących mięśnie.
10 kroków do anabolicznego "brzegu":
1.Skuteczny trening kulturystyczny polega na stosowaniu okresowych cykli. Zmieniając intensywność treningu, ciężary, serie i powtórzenia należy je dostosować do łownych celów poszczególnych cykli-wzrostu masy mięśniowej, siły i rzeźby. Jest to bardzo ważne dla zminimalizowania negatywnych skutków w postaci przetrenowania, kontuzji mięsni i stawów, a w tym samym systematycznego rozwoju mięśni.
2.Żelazną zasadą kulturystycznej diety jest spożywanie 4-6 mniejszych posiłków dziennie. Pomaga to utrzymać stały poziom krwi, aminokwasów i cukru dla czerpania energii, powoduje maksymalne magazynowanie glikogenu i pozytywną równowagę nitrogenową. Jest to również korzystne dla organizmu z uwagi na pełną asymilację środków żywieniowych.
3.Węglowodany należy spożywać 30 minut po treningu. Jest to bardzo ważna sprawa. Badania prowadzone na kulturystach wykazały, że organizm może zmagazynować 2-krotnie więcej glikogenu, jeśli węglowodany są spożywane zaraz po treningu, kiedy ciało jest wyczerpane wysiłkiem. Ta "okazja" mija już w 45 minut po zakończeniu treningu. Jednorazowa "dawka" węglowodanów powinna wynosić 500-100g (w zależn0ości od ciężaru ciała)., aby uzyskać maksymalny efekt. W innym wypadku, tracąc "okazję" , narażamy się na załamanie dopływu glikogenu dla mięśni, który jest głównym źródłem energii dla intensywnego treningu w następnym dniu. Korzystać należy z takich pokarmów jak ziemniaki, ryż, makarony, banany oraz suplementy węglowodanowe (najbardziej odpowiednie).
4.Konieczne jest spożywanie posiłków z zawartością wysokiej jakości proteiny w czasie 60-90 minut po treningu. Jest to przedział czasowy, kiedy ciało zaczyna zastępować aminokwasy zużyte podczas treningu, przystępuje do naprawiania i budowy nowej tkanki mięśniowej. Opuszczając posiłek proteinowy po treningu powoduje się wejście w stan kataboliczny czyli załamania wzrostu mięśni. Dlatego dobry, o wysokiej jakości posiłek proteinowy w tym czasie ma tak duże znaczenie (20-60 g proteiny w zależności od wagi ciała). Bez takiego posiłku istnieje ryzyko, że intensywny trening poszedł na marne.
5.Konieczne jest również stosowanie suplementów z łańcuchami aminokwasowymi. Leucyna, izoleucyna i walina są w pewnym stopniu zużywane przez organizm w czasie treningu. Spożywanie suplementów aminokwasów łańcuchowych przed i po treningu zaopatruje dodatkowo organizm i zapobiega katabolicznemu załamaniu rozwoju mięśniowego.
6.Duże znaczenie ma właściwe wyważenie spożywania proteiny, zarówno pod względem ilości, jak i jakości. Badania wykazują, że u kulturystów wyczynowych norma proteiny powinna się kształtować w granicach 2-4g na 1 kg wagi ciała. Źródło proteiny znajduje się w następujących produktach żywieniowych: kurczak, indyk, ryby, białka jaj, produkty mleczne (jeśli organizm toleruje), warzywa. Powinny im towarzyszyć proszki proteinowe. Przy intensywnym treningu i niedostatecznej ilości proteiny występuje negatywna równowaga nitrogenu lub stan kataboliczny.
7.Uzupełnieniem diety musi być sen i wypoczynek. Trzeba dążyć do 6-8godzin snu na dobę, który zapewnia znormalizowanie poziomu kortizolu oraz wydalanie wydzielin hormonu wzrostu. Wielu kulturystów wierzy i stosuje poobiednie drzemki trwające od 30 do 45 minut, które również przyczyniają się do wzrostu mięsni i odnowy organizmu po wysiłku.
8.Unikaj stresów! Nadmierne stresy wpływają na zmniejszenie testosteronu (hormon wzrostu), zwiększenie poziomiu kortizolu i ciśnienia krwi, osłabiają system odpornościowy organizmu, zwalniają wzrost mięsni i proses odnowy. Stresy najczęsciej przyczyniają się do stanów katabolicznych. Aby zmnijeszyć stresy, należy izolowac się od treningu: czytać książki, medytowac, planować życie i stawiać sobie określone cele. Wtedy można utrzymać kontrole nad stresami.
9.Samemu trzeba pomagać procesowi fizycznej odnowy. Służą temu regularne masaże lub automasaże, szkockie bicze(zimny-ciepły prysznic), które przyczyniają się do usunięcia obolałości mięśni, zwiększenia cyrkulacji krwi i odbudowy komórek mięsniowych. korzystna może być również elektryczna stymulacja mięśni.
10.Najważniejsze, to cieszyć się życiem. Poza treningiem na sali trzeba mieć dni dla siebie i spędzać je na plaży, wycieczce rowerowej, spacerach w parku, odwiedzinach przyjació. Po prostu być szczęśliwym.
PUBLIKACJA: MAGAZYN KULTURYSTYCZNY "JACEK"
Post został pochwalony 0 razy
|
|